کشور: شانگهای، چین

معماران منظر: https://www.archdaily.com/office/da-landscape?ad_name=project-specs&ad_medium=single

مساحت: 12600 متر مربع

سال: 2019

کارخانه پنبه در بخش جنوبی رودخانه Yangpu اولین قسمتی است که در خط ساحلی 5.5 کیلومتری توسعه یافته و از 20 سال پیش از صنعتی به تجاری تغییر کرد. متأسفانه، استراتژی توسعه قبلی هیچ گونه آثار تاریخی را حفظ نکرد.

این سایت در اصل کارخانه نخ داکانگ (1912) بود که توسط شرکت‌های ژاپنی تأسیس شد و سپس به کارخانه دولتی 12 کارخانه پنبه شانگهای تبدیل شد. از لحاظ تاریخی، کارخانه ها گیاهان (پنبه) را به منسوجاتی تبدیل می کردند که مردم می توانند از آنها استفاده کنند. اکنون این کارخانه به یک فضای سبز گیاهی تبدیل شده است که مردم می توانند از آن استفاده کنند و ارتباط بین سایت و زندگی مردم ادامه داشته باشد.

به عنوان تنها خط ساحلی در بخش جنوبی رودخانه یانگپو به دلیل شرایط خوب خاک این سایت برای کاشت، فضای سبز و ویژگی های طبیعی فراوانی به ارمغان آورده است. زمین بازی و امکانات تفریحی موجود در فضای سبز، تجربه متنوعی را در کنار رودخانه ایجاد می کند. سنگفرش های خاکی برای نفوذپذیری آب روی زمین استفاده می شود و رنگ و بافت آن بسیار نزدیک به خاک واقعی است تا تجربه و احساس پیاده روی را فراهم کند.همچنین به تاریخ باشکوه دوازدهمین کارخانه پنبه پاسخ داد که زمین‌های خاکی باکیفیت در صنعت تولید می‌کرد و به «شاه خاکی» معروف بود.

میدان Shaquan در قسمت میانی از اختلاف ارتفاع برای تشکیل پله‌های سنگی و حوض‌هایی استفاده می‌کند و لایه به لایه پایین می‌افتند؛ یک محور آب‌نما حاشیه رودخانه و زمین را به هم متصل می‌کند. دستگاه ریسندگی نخ شبیه سازی شده در کنار استخر می تواند ارتفاع آبنما را کنترل کند. دستگاه تفریحی چرخ آب با قطعات ماشین های نساجی به عنوان نمونه اولیه در استخر طراحی شده است که مشارکت تعاملی مردم را به طرز جالبی فراهم می کند.

قبل از بازسازی، فضای کنار رودخانه اساساً هیچ اثر تاریخی نداشت. بنابراین تمرکز فضای عمومی بیشتر بر تجربه و فعالیت های انسانی است و سرنخ های تاریخی را بازتاب می دهد. در نزدیکترین محل کارخانه قدیمی به رودخانه ، فضای سبزسرگرم کننده ایجاد شده است که به کمربند صنعتی، فضایی آرام می‌بخشد.