کشور: چین

معماران: ATELIER DYJG

مساحت: 196000 متر مربع

سال: 2021

یک میدان قهوه ای در حومه نانجینگ با برگزاری یک نمایشگاه باغ، بازسازی شد و پس از آن به یک استراحتگاه توریستی تبدیل شد. این پروژه در یک معدن بزرگ واقع شده است و قرار است یک مجتمع توریستی با مضمون معادن بازسازی شده باشد که شامل هتل، باغ گیاه شناسی، رستوران، کافه و تئاتر در فضای باز است. این پروژه نه تنها به دلیل محیط طبیعی آسیب دیده ، بلکه به دلیل پیچیدگی عملکردها و اهداف پروژه با چالش هایی مواجه بود.

با سقف شفاف غول پیکر استخر که توسط 42 ستون درختی از فولاد ضد زنگ پشتیبانی می شود، باغ گیاه شناسی هسته اصلی پروژه است. این منطقه از طریق تجزیه و تحلیل شرایط نور خورشید، شرایط رطوبتی و امکان سنجی زمین، به عنوان سه منطقه زیستگاهی مختلف از غرب به شرق به نام های منطقه خشک، منطقه موسیقی و منطقه مرطوب، طبقه بندی می شود. تراس های صخره‌ای دارای 67 پله و یک رمپ زیگزاگ به طول 86 متر است که روی آن گیاهان مقاوم به خشکی و با اشکال و رنگ های مختلف رشد می کنند.

باغ موسیقی برای ایجاد تغییرات فضایی غنی با شکل دادن به تپه‌های موج‌دار، دره‌های عمیق و صخره‌های شیب‌دار،جهت ایجاد محیطی مناسب برای رشد گیاهان مختلف پیشنهاد شده است. یک راهروی پر پیچ و خم، طبقه دوم ساختمان تجاری را به صخره و سکوی تماشای باغ متصل می کند و تجربه ای بی نظیر از عبور میان درختان و مشرف به مناظر باغ را فراهم می کند.

باغ مرطوب از یک حوض درخشان با گیاهان آبی سرسبز تشکیل شده است و منطقه دارای گیاهان سایه دار با تراس ها و یک رمپ زیگزاگ است.

این پروژه با در نظر گرفتن شرایط زمین‌شناسی و ویژگی‌های چشم‌انداز، بخش‌های مختلف معدن، رویکردهای مرمتی متفاوتی را اتخاذ می‌کند و در عین حال، خاطره تاریخ سایت را حفظ می‌کند. بر اساس شرایط تحقیق در محل مانند نور خورشید، تهویه و زهکشی، تیم طراحی بیش از 800 گونه گیاهی را برای تشکیل 12 منطقه گیاهی موضوعی انتخاب کرد که امکان بازسازی بوم و تنوع گیاهی را به نمایش می گذارد و فرصتی برای آموزش طبیعی برای عموم فراهم میکند. همچنین انواع مختلفی از عملکردهای پیچیده را برای تبدیل یک گودال معدنی بی‌ثمر به یک مجتمع تفریحی توریستی پر جنب و جوش فراهم می‌کند و ارزش اکولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی بالایی ایجاد می‌کند.