سر دیوید آلن چیپرفیلد (متولد 1953) در لندن به دنیا آمد و در یک مزرعه حومه شهر در  جنوب غربی انگلستان بزرگ شد. مجموعه ای از انبارها و ساختمان ها که مملو از شگفتی و خاطرات دوران کودکی او بود، اولین برداشت فیزیکی قوی او از معماری را شکل می دهد.

“من فکر می کنم معماری خوب یک محیط را فراهم می کند. مانند همه چیزهایی که معنای بزرگی دارند، آنها هم پیش زمینه هستند و هم پس زمینه، و من همیشه مجذوب پیش زمینه نیستم. معماری چیزی است که می تواند به مناسک و زندگی ما کمک کند. تجارب زندگی که من بیشتر به آن گرایش دارم و از آن لذت می برم، زمانی است که چیزهای معمولی، خاص ساخته شده باشند، برخلاف جایی که همه چیز در مورد چیزهای خاص است.”

او در سال 1976 از مدرسه هنر کینگستون و در سال 1980 از دانشکده معماری انجمن معماری در لندن فارغ التحصیل شد، جایی که او آموخت منتقد شود.

چیپرفیلد جوایزی از جمله مدال طلای سلطنتی RIBA (بریتانیا، 2011)، جایزه اتحادیه اروپا برای معماری معاصر – جایزه Mies van der Rohe (اسپانیا، 2011) و مدال هاینریش تسنوف (آلمان، 1999) را دریافت کرده است. او به آکادمی سلطنتی هنر (2008)، نشان شایستگی جمهوری فدرال آلمان (2009)، و انجمن هنر ژاپن Preemium Imperiale for Architecture (ژاپن، 2013) برگزیده شد و عضو سلطنتی است. موسسه معماران بریتانیایی و عضو افتخاری موسسه معماران آمریکا و Bund Deutscher Architekten.